Program Citakon 2020

9:00–10:00
Registrace


10:00–10:15
Úvodní slovo


10:15–12:00
1. blok přednášek

Zuzana Teplíková
Citační manažer Citace PRO Plus a jeho propojení s dalšími službami Citace.com

Citační manažer Citace PRO Plus je nástroj používaný studenty na většině českých univerzit a vysokých škol. Stále větší oblibu získává také u vysokoškolských studentů na Slovensku. Nicméně stále ještě velká část studentů zdaleka nevyužívá všechny možnosti, které manažer Citace PRO Plus a propojení s dalšími užitečnými službami nabízí. Ať už se jedná o unikátní propojení se oblíbenou službou Citace v katalogu, nebo aplikací Pablikado, která umožňuje práci s textem v tabletech a mobilních zařízení. Studenti mohou aplikaci využívat nejen na zdroje získané z placené databáze Pablikado či platformy Digitalo, ale také na vlastní texty. O všech těchto skvělých vychytávkách (nejen pro studenty) vás seznámím v mém příspěvku.

Jiří Pavlík
Pablikado a Digitalo v NTK

Lucie Straková
Licence Creative Commons a jejich využití v knihovnách

Prostředí internetu technicky umožňuje snadné šíření a sdílení autorských děl. Jak zajistit, aby vše bylo v souladu i v právní rovině? Jednou z možností je využívání nástroje veřejných licencí a jejich nejznámějšího zástupce, licencí Creative Commons. Jak tyto licence fungují, jak je využít při vytváření kurzů nebo vzdělávacích materiálů, jaké se mohou objevit překážky a co je ve světě Creative Commons nového, představí tento příspěvek.


12:00–13:00
Networkingový oběd


13:00-14:30
2. blok přednášek

Ivo Telec
Využití děl cizích autorů ve výuce

Příspěvek se bude zabývat tím, jak postupovat při použití děl cizích autorů v materiálech pro výuku a při výuce samotné. Dozvíte se m.j. odpověď na otázku zda lze pro své studenty vkládat do studijních materiálů naskenované obrázky, odborné články nebo části knih.

Vojtěch Bruk
Zvol si info aneb jak se vyznat v informační džungli

Zvol si info již tři roky spolupracuje na různých úrovní s knihovníky a nasbíralo za tu dobu spoustu inspirace a nápadů. V tomto krátkém příspěvku se pokusíme předat maximum informací, předat naše zkušenosti a ukázat, jak se dá téma mediální gramotnosti, fake news a kritického myšlení krásně uchopit v kontextu knihoven.

David Kudrna
Bezpečná otevřenost

Knihovny jsou otevřeným místem podporujícím vzdělávání. Můžeme také sledovat, jak se knihovny angažují při rozvoji nových gramotností. Součástí takových gramotností bývá dovednost bezpečného pohybu na internetu. Co mohou knihovny v této oblasti nabídnout mateřským a základním školám? Ukážeme si on-line kurz Digitální stopa a interaktivní knížku Vanda a Eda v Onl@jn světě. Inspiraci budeme čerpat u knihoven, které jsou Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost dobrými parťáky.


14:30–15:00
Networkingová přestávka


15:00–16:30
3. blok přednášek

Lukáš Herout
Závislost dětí na digitálních zařízeních a změny v jejich výchově

Současná doba je velmi rychlá a plná změn, které jsou do značné míry podporovány vývojem digitálních technologií. Dnešní mládež vidíte s mobilními telefony chodit po ulici, natáčet videa i při jízdě v MHD a používají je i během setkání a rozhovoru s kamarády. A určitě i vaše děti (nebo vy sami, pokud ještě nejste ve věku rodičů) s nimi vstávají, snídají, obědvají, večeří a zase usínají. O výhodách digitálních technologií není sporu, ale nesou si s sebou i značná negativa. A ty se nejvíce projevují právě u dětí. Příspěvek se bude věnovat pohledu dětí na digitální technologie, vzniku a průběhu závislostí na jejich užívání. A také tomu, jak jim s tím můžeme pomoci.

Veronika Kolínová
Jak (se) naučit citovat: výuka citací v Pardubicích

Jaká cesta vedla od jednotlivých konzultací k pořádání pravidelných seminářů? Jak za hodinu a půl stihnout všechno, na co se během výuky zaměřit nejvíce? Jakou máme zpětnou vazbu a proč nás začali kontaktovat také vyučující? Jak se semináře projevují na přístupech v Citace PRO? Na všechny otázky bude odpovězeno během krátkého shrnutí našich zkušeností s pořádáním tradičních informačních lekcí.

Iva Zadražilová
Digitální kurátorství nad portálem Knihovny.cz

Příspěvek představí novinky na portálu Knihovny.cz a dále se zaměří na problematiku lepšího zviditelnění fondů pro koncového uživatele. Bude vysvětlen pojem digitální kurátorství a naznačeno, jak bude realizováno v rámci portálu Knihovny.cz.